Fiber

Afa Fastigheter och Advania har ett samarbete som innebär att du som hyresgäst snabbt och enkelt får tillgång till de internettjänster som Advania erbjuder. Via befintlig fiber i fastigheten får du snabbt och kostnadseffektivt en uppkoppling till Internet. Advanias tjänsteutbud omfattar även IT-lösningar med exempelvis datalagring, serverdrift och backup.

 

Parkeringsplatser

Garage finns och administreras av Aimo Park och Scandic Hotell Anglais. Infart är via Scandics garagenedfart på Biblioteksgatan.

 

Cykelförråd

Låst cykelrum med tillgång till laddskåp för batterier till elcyklar finns med ingång från Biblioteksgatan 24.

 

Omklädningsrum

Omklädningsrum med dusch för våra hyresgäster finns på plan -2.

 

Post

Postboxar finns i entrén vid receptionen.

 

Inpassering

Det finns två alternativ för inpassering; Accessy samt passérkort. Accessy är en nyckelfri tilläggstjänst till ett befintligt passérsystem som enklare och mer effektivt hanterar access både internt och externt. För mer information om systemet, kontakta din förvaltare. Passérkort kvitteras ut hos vårt driftbolag Newsec, kontaktuppgifter till dem finns här intill. Kostnad för nya kort, aktivering av urladdade kort samt annan administration kring passérkort belastas hyresgästen. Vid nytt tillträde aktiveras ett antal kort som är överenskommet med förvaltare, utan kostnad.

 

Sophantering

ReturAB skriver avtal med verksamheten och utför samtidigt en behovsanalys över ert avfall. Har ni extra mycket papper, kartong eller andra specifika avfall skräddarsyr Returab och anpassar sopkärl efter önskemål. Returab informerar om hur sophanteringen fungerar och när sopor hämtas upp i er förhyrning. Detta sker oftast vid två tillfällen per vecka. Är kärlen inte fyllda vid tillfället debiteras inget. Pentrysopor kastas i det låsta kärl som tillhör verksamheten. Matavfall hanteras i pappåsar och kastas i kärl för matavfall i soprummet. 

 

Skyltning

När ni flyttar in ser vi till att hänvisningsskyltar i entréer och hissar är på plats. Vill ni ändra innehållet i skyltarna kontaktar du oss enklast via Serviceanmälan. Vill ni sätta upp en skylt på fasaden krävs det bygglov samt godkännande från oss.